13 вересня - Всесвітній день журавля
Символом організацій, що охороняють природу, журавель вперше став у Сполучених Штатах. Там, рятуючи зникаючого американського журавля, вчені підкладали його яйця у гнізда журавлів інших популяцій, які відправлялися на гніздування в безпечні місця. День, коли на гніздування відправився цілий виводок врятованих птахів, і став екологічним святом.
Перші предки цих красивих птахів з'явилися ще за часів динозаврів, близько 40-60 мільйонів років тому. Історичною батьківщиною журавлів вважається Північна Америка, звідки вони мігрували спочатку в Азію, а звідти в Африку і Австралію. Зараз популяція журавлів широко поширена у всьому світі, виняток становлять лише Антарктида та Південна Америка. Головні місця зимівлі журавлів – Іран і захід Індії.
Усього налічують близько 15 видів журавлів. Деякі види журавлів занесені в Червону книгу.
Журавель був промисловим птахом, але зараз він знаходиться під охороною закону. Однак, незважаючи на протести міжнародної природоохоронної та орнітологічної громадськості, в деяких країнах (наприклад, в Афганістані і Пакистані) досі збереглися традиції полювання на прогонових журавлів.
На Житомирщині гніздиться Сірий журавель, який зазвичай оселяється на сильно зволожених луках і грузлих болотах, в заплавах рік та по берегах озер, де по сусідству розміщені зарості вільхи, однак у пошуках харчів часто прилітає на поля та пасовища. Краще за все цей обережний птах почуває себе на широких залитих водою низовинах.
В Центральній Європі журавель гніздиться на глухих болотах, не зачеплених меліорацією, а зиму проводить в теплих краях – на Піренейському півострові або в Північній Африці. Азіатські журавлі відлітають зимувати на південь свого континенту. В Україні гніздиться імовірно, від 500—600 до 700—850 пар. Чисельність журавлів зменшується через осушення боліт та використання пестицидів. Журавель сірий охороняється Червоною книгою України.